ЛИСТ організаційного комітету Науково-практичної конференції: «Проблеми легалізації видобутку бурштину місцевими жителями»


ЛИСТ

організаційного комітету Науково-практичної конференції:

«Проблеми легалізації видобутку бурштину місцевими жителями»

За остатнє десятиліття для значної кількості жителів Рівненської, Житомирської та Волинської областей видобуток бурштину став основним засобом до існування. Центральна і місцева влади не змогли їм, так і усім іншим громадянам України, запропонувати легальну бізнесову модель, щоб стати заможними завдяки своїй підприємницький праці. Десятиліттями влада не помічала цієї проблеми. Однак, представники місцевої і центральної влад постійно здійснювали побори із старателів. На початку 90 років ХХ століття це були кримінальні авторитети, потім їх замінили працівники правоохоронних органів (міліціонери, прокурори, СБУ). З приходом В. Януковича «кришувати» бурштиновий видобуток почали представники його сім’ї, а в останній час контроль почав переходити до озброєних представників бувших учасників АТО.

Проте місцеві жителі завжди мали стабільний дохід від видобутку бурштину. За ці кошти вони навчали своїх дітей, давали пожертви у церкві, платили за лікування, утримували житло, купляли промислові товари та ін. Іншими словами фізично і духовно існували та забезпечували існування працівників бюджетної сфери лікарів, вчителів, суддів, прокурорів, міліціонерів тощо.

Таким чином, видобуток бурштину на українській частині Полісько-бурштиноносного району є комплексною проблемою, що має під собою складні соціальні-економічно, екологічні, правові та корупційні коріння. Адміністративно силовим варіантом їх вирішити неможливо. Місцеві старателі у прямому сенсі ідуть під кулі, щоб захистити свій маленький бізнес.

Нам заперечать, що цей бізнес є незаконним, і його треба ліквідувати, щоб не наносити шкоду природі. Так, дійсно, видобуток бурштину місцевими жителями не врегульований чинним законодавством, однак і назвати його протиправним не можна. Адже закон і право не є тотожні, закон який порушує права людини є не правовим, а його виконання є протиправним.

Не вина місцевих жителів, що держава не створила їм умов для достойного існування, не розробила і прийняла компромісного законодавства між інтересами місцевих жителів і економічними проблемами. Практично, можна стверджувати, що місцеві жителі при здійсненні видобутку бурштину напряму користуються нормами природного права, а з погляду законодавства діють в умовах крайньої необхідності.

В умовах сьогодення держава має не боротися із місцевими жителями, які здійснюють видобуток бурштину, а допомогти їм:

по-перше, направити його у законодавче русло, прийняти закон «Про легалізацію видобутку бурштину місцевими жителями», узгодивши із його положеннями Кодексу України про надра та іншого законодавства;

по-друге, економічними та адміністративними методами (силовими) ліквідувати «кришувальників»;

по-третє, до прийняття відповідного законодавства заборонити перевірки і притягнення до юридичної відповідальності осіб із числа місцевих жителів, що здійснюють видобуток бурштину (розпорядженням Кабінету Міністрів України);

по-четверте, запровадити специфічний, однак спрощений, податковий облік у цій сфері, щоб старателі могли сплачувати податки;

по-п’яте, проводити навчання і роз’яснювальну роботу, щодо мінімізації негативних екологічних наслідків видобутку бурштину старателями.

В умовах сьогодення у Верховні Раді України зареєстровані два проекти закони у цій сфері: від 10.12.2014 р.  № 1351 «Про особливості видобутку бурштину-сирцю на родовищах і проявах, які не мають промислового значення» та від 16.12.2014 № 1351-1 «Про видобування та реалізацію бурштину», які є помітним кроком щодо лібералізації видобутку бурштину. Проте, за логікою цих законів «кришування» в аналізованій сфері перейде до обласних рад, яке не виведе більшість старателів із тіні. Потрібний більш ліберальний механізм державного регулювання видобутку бурштину, змістом якого є наступним механізм: повідомляй – видобувай – сплачуй податки – усунь нанесену шкоду природі. З метою забезпечення останнього доцільно буде увести в КУпАП відповідну статтю.

Обговоренню вищезазначених проблем буде присвячена науково-практична конференція: «Проблеми легалізації видобутку бурштину місцевими жителями», за результатами якої будуть розроблені зміни і доповнення до законодавства та випущені відповідні наукові матеріали.

Запрошуємо місцевих жителів, які практично здійснюють видобуток бурштину до участі у нашій конференції. Ваша думка буде провідною. Ви її зможете висловити в усній чи письмовій форми, відкрито чи анонімно. Також запрошуємо до участі у конференції науковців; представників комітетів Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, з питань податкової та митної політики; представників Адміністрації Президента України; голів сільських, селищних рад; Міністерства екології та природних ресурсів; Державної фіскальної служби.

Разом ми доб’ємося легалізації видобутку бурштину місцевими жителями, адже влада існує для народу, а не народ для влади.

 Організаційний комітет