СЕРГІЙ ОЛІЙНИК – НЕ ВБИВЦЯ, А ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ, ЯКИЙ ДО КІНЦЯ ВИКОНАВ СВІЙ СЛУЖБОВИЙ ОБОВ’ЯЗОК


6c212bead0019f84afebd761ab871d7a977916e9Думка експерта – к.ю.н., доцента, старшого наукового співробітника Науково-дослідного інституту публічного права Вадима Большакова

Щодо ДТП в Києві, в якому, під час затримання поліцейськими автомобіля, від кулі під час пострілів з поліцейської зброї загинув мешканець м. Боярки існують кілька думок відносно дій поліцейських відповідно до закону. Зокрема, згідно поліцейських – учасників події розпочато кримінальне провадження по ч.3 ст.365 Кримінального кодексу України – перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу. Також у межах зазначеної події розпочато кримінальне провадження по ст. 345 Кримінального кодексу України – погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу.
Необхідно відмітити, що на думку мера Києва В. Кличка дії патрульних поліцейських у даному випадку були парвільними.
Згідно повідомлення 18 лютого заступника Генерального прокурора України Анатолія Матіоса слідчими прокуратури міста Києва у межах розслідування кримінального провадження, по факту загибели 17-річного юнака під час переслідування поліцейськими автомобіля БМВ, повідомяться про підозру одному з поліцейських Управління патрульної полиції міста Києва.

Анатолія Матіоса відмітив, що по результатах проведенного в досудового розледования, на основі висновків ряда экспертиз, результатів досліджень речових доказів та отриманих слідчим прокуратури міста Києва документів поліцейському Сергію Олійнику оголошена підозра по ч. 3 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу. Т), ч. 1 ст. 115 (умисне вбивство), ч. 2 ст. 15 п. 5 ч. 2 ст. 115 (замах на вбивство вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб) УК Украины.

Згідно пояснень поліцейський Сергій Олійник, для затримання автомобіля-порушника в Києві 7 лютого 2016 р, цілився в капот и радіатор BMW, щоб зупинити його, та впадково попав в пасажира
При дослідженні матеріалів щодо вказаного інциденту встановлено, що
поліцейський Сергій Олійник, при проведенні пострілів, занаходився перед радіатором BMW.
Зокрема це підтверджується матеріалами «Полное видео смертельной погони за BMW в Киеве»
При цьому встановлено, що водій і пасажири автомобіля, що переслідувався поліцією, булу у стані сп’яніння. Автомобіль рухався на Сергія Олійника з величезною швикісттю (матеріали «Полное видео смертельной погони за BMW в Киеве»)
Перед стрільбою С. Олійника, зазначений автомобіль БМВ вже збив поліцейського.

Згідно матеріалів справи, водій та пасажири автомобіля, який переслідувався поліцією, були у стані сп’яніння. Згідно матеріалів справи, вони не відреагували як на вимогу поліції зупинитися, так і на попереджувальні постріли поліцейських.
При цьому рішення про постріли на ураження було прийняте патрульними лише після того, як автомобіль виїхав на зустрічну полосу, що значно підвищувало суспільну небезпеку діяння.
Необхідно відмітити, згідно п.3 ч.1ст.35 ККУ. Зупинення транспортного засобу зупинка автомобіля здійснюється, «якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення».
Також, згідно 1. ст. 43.КУУ Порядок застосування поліцейських заходів примусу
«поліцейський зобов’язаний заздалегідь попередити особу про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров’я особи чи та/або поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим».
З матералів справи витікає, що зброя була використана поліцією після того, як автомобіль з підозрюваними збив одного поліцейського і майже не збив іншого.
Згідно п. 7ч. 4. ст. 46 ККУ «Застосування вогнепальної зброї» поліцейський має право застосовувати зброю для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров’ю людей та/або поліцейського.
Згідно положень ККУ про необхідну оборону, взаєморозміщення Сергія Олійника та атомобіля БМВ, що рухався з величезною швикісттю, а також факт збиття цим автомобілем поліцейського і відповідність його дій положенням відповідних статей ККУ, є обргунтуванням для висновку про правомірність застосування поліцейським при припиненні особливо небезпечних дій. При цьому С. Олійник знаходився в межах необхідної оброни.
Таким чином у досліджуваному інциденті поліція застосувала зброю в відповідності з діючим в Україні законом.
При цьому необхідно відмітити, що згідно з досвідом поліцейської діяльності країн ЄС «поліцейські при виконанні службових обов’язків, повинні:
1. До мінімуму зводити можливість нанесення шкоди і поранень.
2. Мати в наявності набір засобів для диференційованого застосування сили.
3. Всі посадові особи поліції повинні бути навчені застосуванню різних засобів, що дозволяють диференційовано застосовувати силу.»
У контексті зазначеного необхідно розробити програму вивчення зразків так званої «нелетальної» зброї, розробленої у країнах ЄС та США, для проведення поліцейських спеціальних операцій.
Злкрема, фірма «Федерал лабораторіз» (США) сконструювала боєприпас, виконаний у вигляді патрона для стрільби з гладко ствольної рущниці. Його уражаючий елемент, оснащений стабілізатором та споряджений рідиною, що забезпечує швидке розкладення полімерних матеріалів. При влученні елемента у двигун, він виводить з ладу прокладки, шланги, ізоляційні матеріали. Ефективна дальність стрільби складає 30м.
Зазначена програма підвищить ефективність поліційної роботи в Україні та зменшить її негативні наслідки.