АНТИПОПУЛІСТСЬКИЙ АНАЛІЗ


Антипопулістський аналіз проекту «Муніципальна революція. Кроки до комфорту» громадської організації «Рух за реформи»

 

Два найбільших горя спіткають український народ – це корупція і популізм. На наш погляд, саме із-за них за два десятиліття незалежності нам не вдалося побудувати суспільство заможних громадян.

До корупції відношення у виборців однозначно негативне. Тому за цим критеріям аналізувати програми суспільно-політичних рухів, які йдуть на вибори немає сенсу. Усі обіцяють боротися з корупцією, деякі навіть обіцяють її перемогти. Це правильні гасла.

Однак, з корупцією треба не боротися. З нею треба покінчити. Для цього і зараз є майже усі юридичні інструменти. Проте, ми є песимістами, що у вітчизняних чиновників вистачить мужності притягнути до юридичної відповідальності за корупційні діяння друзів, родичів, кумів, знайомих, сусідів тощо. Чиновника, який став на шлях безкомпромісної боротьби із корупцією чекає зневага і приниження великої кількості людей, як знайомих йому так і впливових чиновників.

Викоріняти корупцію на перших порах можуть тільки особи дуже мужні і віддані в цілому народу України, які не побояться стати «білими воронами» перенести відчуження своїх близьких і шалений тиск і «підстави» корумпованих чиновників від влади. Треба розуміти, що в умовах сьогодення («на законних підставах») більше шансів потрапити в місця позбавлення волі має патріот України, який бореться з корупцією, ніж сам корупціонер.

У нас є звернення до суспільно-політичних рухів – не пишіть в своїх програмах про боротьбу із корупцією, адже це фікція. Я назвіть мужніх та відданих народу України людей, які є у вашій команді, і вже сьогодні практично жертвують собою заради захисту підприємців і громадян від корупційних діянь продажних чиновників.

Таким чином, протидія корупції досить проста справа – треба мати тільки мужність це здійснювати.

Тому у цьому і послідуючих аналізах, ми будемо зосереджувати свою увагу на антипопулістському аналізі виборчих програм суспільно-політичних рухів.

Розпочнемо з найбільш активного в м. Києві громадської організації «Рух за реформи». Нехай члени цього руху нас вибачать в їх програмі є позитивні чинники. Однак ми не будемо на них зосереджуватися. Наше задання – критика популізму.

Порівняльна таблиця

антипопулістського аналізу програми суспільно-політичного руху «Муніципальна революція. Кроки до комфорту»

Кроки«Руху за реформи» Зміст кроку Наш критика
     
Крок другий Оптимізація управління. Із 400 дозвільних функцій, які сьогодні є у столичного чиновника, прибирається рівно 390. Менше дозволів – менше корупції і менше спокус Повністю підтримуємо. Проте не віримо, що вистачить мужності це виконати після приходу до публічної влади.
Крок третій Електронний уряд Києва. Все в он-лайні. Все і прямому ефірі. Дозволи, повідомлення, узгодження, тендери. Повністю підтримуємо. Хотілося щоб так було. В цілому реальне завдання – треба тільки воля.
Крок четвертий. Запровадження конкуренції серед обслуговуючих компаній. Повністю підтримуємо. Проте, аналогічно виникає питання чи вистачить мужності залишити без «живлення» корумпованих чиновників.
Крок п’ятий Скорочення комунальних підприємств  Підгримуємо, однак їх треба не скорочувати, а усі без винятку прозоро приватизувати.
Крок шостий Адресні соціальні програми для столичних пенсіонерів, студентів, соціально неблагополучних громадян Чистий популізм. Вам хочеться сподобатись «бабулям». В нас вже була одна така політична сила, яка привела столицю до краху. Перед тим, як писати цей крок треба було зазначити в кого ви заберете кошти для цієї програми.
Крок сьомий Чітке визначення розміру базових тарифів на тепло, воду та електроенергію Популізм, з великими негативними наслідками. Не ціну треба адміністративно встановлювати, а розвивати конкуренцію.
Крок восьмий Обов’язкова відмова від скандальних будівництва і стихійних ринків. Безглуздий популізм. Бізнесмени хочуть щось збудувати. Витратити на це свої власні і запозиченні кошти, а влада заднім числом намагається їм заборонити займатися бізнесом на угоду виборцям. Це порушення норм Конституції та інших законів України. Панове зрозумійте, що стихійні ринки існують об’єктивно. Їх не винищить ніяка влада, стихійні ринки треба легалізувати.
Крок девятий Зачистка міста від незаконних кіосків та ринків Шкідливий популізм. Кіоски та ринки існують об’єктивно. У вас нічого не вийде. Не ви їх зачистити, а вони вас зачистять на виборах.
Крок одинадцятий Аукціонна система продажу землі. Повністю підтримуємо. Нехай вам щастить розірвати страшні корупційні схеми у цій сфері.
Кроки 12, 13, 14, 15   Підгримуємо. Однак виникає питання. Де ви на ці соціальні і інфраструктурні проекти візьмете кошти?

 

Висновок, проект «Муніципальна революція. Кроки до комфорту» громадської організації «Рух за реформи» за чотирма пунктами із тринадцяти є популістиними, а в інших не вказує на джерела фінансування, на шляхи збільшення міського бюджету та в цілому аналізований проект не покращує підприємницький та інвестиційний клімат в столиці.

Директор інституту публічного права, професор Валентин Галунько

 

Політичні тарифи. Перший контрольний постріл: [замовник Нестеренко В.Г.] // Рух за реформи. – ТОВ «Медіа 98», 2015 – 27 с.