НАША СИМВОЛІКА
ГЕРАЛЬДИЧНИЙ ЗНАК-ЕМБЛЕМА НАУКОВО-ДОСЛІДНОГО ІНСТИТУТУ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА
Круг, у якому вміщено геральдичний щит пурпурового кольору із розташованими в його полі золотими терезами богині правосуддя Феміди, на діагоналях яких два золоті смолоскипи, символи світоча знань.
Поверх усього золота книга-кодекс із геральдичною розеткою на оправі. У чорній главі щита три срібні фоліанти з сімома застібками. На першому та третьому чорні літери «Альфа» та «Омега», на центральному латинський напис «IUS PUBLICUM» -публічне право. Довкола геральдичного щита вміщено назву організації українською та англійською мовами.
СИМВОЛІКА ЕМБЛЕМИ
Круг, (коло) в який вписано геральдичний знак-емблему є символом досконалості, а також втіленням фрази «дослідження кола питань, дотичних до публічного права».
Щит є обов’язковим елементом будь-якого герба. Колір пов’язаний із тим моментом, що до сфери публічного права відноситься у тому числі й конституційне право. Кольором символіки Конституційного суду України є пурпуровий (темно-червоний), того ж кольору і мантії суддів Конституційного суду.
Антична культура, від якої походить європейська традиція права, вважала богиню справедливості та правосуддя Феміду (у римській версії – Юстицію) наділеною кількома атрибутами, а саме: пов’язкою на очах задля неупереджності, терезами в руках для “зважування” провини та мечем для покарання у разі доведеної провини засудженого.
Ключовий символ зваженості та неупередженості рішень – терези.
Смолоскип, світоч, у символіці часто вживається як уособлення світла істини, знань, що характерне для символіки науки та досліджень.
Книга звичного нам вигляду називається “кодекс” – зшиток, але водночас кодекс – це звід законів.
Книга символізує найдавніший писемний правничий документ періоду розквіту Русі-України – “Руську правду”, що уособлює зв’язок з могутньою Руською державою періоду правління Ярослава Мудрого, в часи якого формується перший правничий документ на землях України. Оправу оздоблено геральдичною розеткою специфічної форми.
Вона є найдавнішим і найдовше уживаним знаком Київської держави та руських князів. Вперше фіксується на підвісці часів князі Святослава близько 965 р. Надалі у формі стилізованої троянди або зірки – уживана в усіх головних династичних гілках руського княжого роду та в гербах княжих родин пізнього Середньовіччя та раннього Нового часу. Так само вживалася за правління великого князя Ярослава Володимировича «Мудрого», з яким пов’язана «Руська правда».
Розгорнуті фоліанти вгорі є символом науки. Застібок на книжках сім, бо дослідники геральдики, вважають, що сім застібок на книзі символізують сім основних предметів середньовічного освіти, “сім вільних наук/мистецтв” (лат. septim artes liberalis), якими вважалися:
- Граматика;
- Риторика;
- Діалектика;
- Арифметика;
- Геометрія;
- Астрономія;
- Музика.
Початок і кінець (від початку до кінця) чого-небудь.
Щось повністю, цілком, у всьому охопленні.
Найголовніше, сутність будь-якого явища, процесу.
«Від початку до кінця».
Чорний (діамантовий) колір глави щита геральдично називають “діамантовим”, з тої причини що дорогоцінний діамант є похідним від кам’ яно-вугільної породи. Серед чеснот, за які відповідає діамантовий, геральдичний колір є стриманість, освіченість та втаємниченість.